Na Słomianym Rynku – Wiosenna Kuchnia Słowian

Na Słomianym Rynku – Wiosenna Kuchnia Słowian

Zapraszamy serdecznie na wspólne Słowiańskie gotowanie „Na Słomianym Rynku – Wiosenna Kuchnia Słowian”, które odbędzie się 8.06.2019 w godz. 12:00-16:00 na Słomianym Rynku (plac zieleni między ul. Towarową a Kalinowszczyzna) w Lublinie.

Po zimie, przednówku głodno i chłodno. Słowianin zabiedzony i przemarznięty. A na Słomianym Rynku jak na zielonym stole mnóstwo smakołyków i pyszności zgotowała natura dla swoich dzieci Słowian. Przybywajcie i razem z nami cieszcie się słowiańską wiosną, karmiącą nas naturalnymi witaminami i zdrowiem sił przyrody.

Kuchnia naszych przodków była różnorodna, mimo jej skromności w naszym mniemaniu. Jadano dzikie rośliny nie tylko z biedy, jak uważamy, ale dla smaku i ich wartości odżywczych, jako zupełnie normalny i oczywisty element posiłku. W czasach, kiedy nieznany był cukier, kwiaty, niektóre zioła i owoce Słowianom dawały słodki smak. Zamiast octu używali oni kiszonek do zakwaszania potraw. Podobnie było z innymi smakami: słonym, gorzkim, ostrym. Natura dawała naszym przodkom moc życia. Spróbujmy więc przywrócić dzikie rośliny do łask i na nasze stoły. 

Jak twierdzi Justyna, pęczek liści mniszka z łąki można jeść zamiast główki sałaty z uprawy. Rosnące na łąkach i w lasach rośliny mają MOC. Moc życia, przetrwania wśród innych roślin i stworzeń. Wybicia się przez gęstwinę korzeni. To nie to samo, co sałata, której uprawiając człowiek robi miejsce na wzrost. Te dzikie rośliny mogą dać nam tą siłę, którą same muszą mieć żeby przetrwać.

Zapraszamy na smakowanie natury.

Razem z Justyną przejdziemy się na spacer po Słomianym Rynku, zbierzemy zioła, chwasty i przy ich pomocy z niewielkim dodatkiem ziemniaków, zdrowych kasz i mąki z ciecierzycy ugotujemy coś wyjątkowego!

udział: BEZPŁATNY (obowiązują zapisy)

OGRANICZONA LICZBA OSÓB – OBOWIĄZUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.

zgłoszenia: www.fundacjaatoli.com, fundacja.atoli@gmail.com, 535365615

Prowadząca :
Justyna Pargieła – Ziołoznawca z dyplomem, Towaroznawca Zielarski, kosmetyków i żywności,  Zielarz – Fitoterapeuta po kursie w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach. Pasjonatka dzikiej kuchni i ziół, wegetarianka od 25 lat.
Kisi stokrotki.

https://www.facebook.com/DziczeJemy/

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

wiosenna kuchnia 2-01