Na Słomianym Rynku – V Spotkania w Kulturze Słowian

W KULTURZE SLOWIAN_2020

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie „Na Słomianym Rynku – V Spotkania w Kulturze Słowian”. Odbędzie się ono 5.09.2020 roku w godz. 13:00 – 17:00 na Słomianym Rynku w Lublinie (plac zieleni między ul. Kalinowszczyzna i Towarowa).

W ten niezwykły dzień na Słomianym Rynku można będzie poznać bliżej świat dawnych Słowian, takich samych jak ci, którzy żyli na wzgórzach Grodzisko i Czwartek ponad tysiąc lat temu i którzy rozpoczęli osadnictwo w miejscu zwanym potem Lublinem.

Dzięki fascynującym odkryciom archeologii doświadczalnej poznamy tajniki kuchni słowiańskiej i spróbujemy jej specjałów. Zobaczymy jak dawniej kuto żeliwo. Nauczymy od starożytnych przodków sposobów niecenia i krzesania ognia. Poznamy pradawne zioła, kosmetyki. Zgłębimy arkana tłoczenia olejów i stosowania smarowideł. Zobaczymy taż starożytne tkaczki, sposoby wyrobów filcowej biżuterii, poznamy najstarsze metody lepienia garnków i produkcji dziegciu.
Wojowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zaprezentują uzbrojenie, opancerzenie, walki słowiańskich wojowników oraz rzuty oszczepem i strzelanie z łuku. W międzyczasie wszyscy dorośli i dzieci będą mogli zapoznać się z pierwszymi grami i zabawkami naszych przodków oraz nauczyć się kilku starodawnych tańców.
Całości towarzyszyć będzie muzyka, pieśni i dźwięki prawie zapomnianych już instrumentów.

Program:
13:00-17:00
pokazy i warsztaty archeologiczne
– kuchnia słowiańska
– niecenie i krzesanie ognia
– zielarstwo i kosmetyka

– oleje i smarowidła
– kowalstwo
– garncarstwo i dziegieć
– tkactwo
– łucznictwo i broń miotana
– opancerzenie i uzbrojenie słowiańskiego woja
– pokazy walk słowiańskich wojów
– pierwsze gry i zabawki dla dzieci i dorosłych
– warsztaty tańców dawnych

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY

Więcej: fundacja.atoli@gmail.com lub 535 365 615, 501 704 548
www.fundacjaatoli.com

Organizatorem jest Fundacja Atoli we współpracy z Fundacją tanTHEO, Radą Dzielnicy Kalinowszczyzna, Klubem Osiedlowym ODEON oraz PSM „Kolejarz”.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.