Na Słomianym Rynku – Spotkania w Kulturze Słowian

 

W KULTURZE SLOWIAN_2018_A4-page-001Na Słomianym Rynku – Spotkania w Kulturze Słowian

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie „Na Słomianym Rynku – Spotkania w Kulturze Słowian”. Odbędzie się ono 8.09.2018 roku w godz. 11:00 – 17:00 na Słomianym Rynku w Lublinie (plac zieleni między ul. Kalinowszczyzna i Towarowa).

W ten niezwykły dzień na Słomianym Rynku można będzie poznać bliżej świat dawnych Słowian, takich samych jak ci, którzy żyli na wzgórzach Grodzisko i Czwartek ponad tysiąc lat temu i którzy rozpoczęli osadnictwo w miejscu zwanym potem Lublinem.


Dzięki fascynującym odkryciom archeologii doświadczalnej poznamy tajniki kuchni słowiańskiej i spróbujemy jej specjałów. Zobaczymy jak dawniej kuto żeliwo. Nauczymy od starożytnych przodków sposobów niecenia i krzesania ognia. Posmakujemy pradawnych ziół i zgłębimy arkana ich możliwości. Zobaczymy taż starożytne tkaczki, sposoby wyrobów filcowej biżuterii i poznamy najstarsze metody lepienia garnków.
Wojowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zaprezentują uzbrojenie, opancerzenie słowiańskich wojów, walki wojowników słowiańskich oraz rzuty oszczepem i strzelanie z łuku. W międzyczasie wszyscy dorośli i dzieci będą mogli zapoznać się z grami i zabawami plebejskimi oraz nauczyć się kilku starodawnych tańców.

Całości towarzyszyć będzie muzyka, pieśni i dźwięki prawie zapomnianych już instrumentów.

Program:

11:00-17:00

pokazy i warsztaty archeologiczne

– kuchnia słowiańska

– krzesanie ognia

– zielarstwo i ziołolecznictwo

– kowalstwo

– garncarstwo

– tkactwo

– rzut oszczepem i strzelanie z łuku

– uzbrojenie i opancerzenie słowiańskiego woja

– pokazy walk słowiańskich wojów

– gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych

– warsztaty tańców dawnych

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY

Więcej: fundacja.atoli@gmail.com lub 535 365 615, 501 704 548

http://www.fundacjaatoli.com

Organizatorem jest Fundacja Atoli we współpracy z Fundacją tanTHEO, Radą Dzielnicy Kalinowszczyzna, Klubem Osiedlowym ODEON PSM „Kolejarz”