Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie ze Słowiańskimi Nalewkami Leczniczymi, które odbędzie się w sobotę 22.08.2020 w godz. 14:00-16:00 na Słomianym Rynku w Lublinie (plac zieleni pomiędzy ulicami Kalinowszczyzna i Towarowa).
Podczas spotkania uczestnicy będą mogli poznać tajniki wytwarzania nalewek i ich zastosowania w medycynie naturalnej. Dowiemy się jakie zioła i wytwarzane z nich nalewki pomagają w leczeniu jakich schorzeń…
Mówi się, że nalewka to najbardziej słowiański w charakterze alkohol. Te nastawiane na owocach, korzeniach, kwiatach i ziołach zamykają w karafce ich niesamowity smak i zapach. Słowo “nalewka” powstało we Średniowieczu i istnieje w języku polskim, rosyjskim, czeskim, ukraińskim, białoruskim, litewskim, estońskim i rumuńskim. Próżno szukać tego słowa we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Włoszech – mówi Grzegorz Russak, historyk, jeden z animatorów odrodzenia produkcji tradycyjnych nalewek i wódek w Polsce. Każdy region słynął z innego smaku i właściwości wytwarzanych tam nalewek.
Lekarze są zgodni, że konkretne nalewki w niewielkich ilościach mogą łagodzić różne dolegliwości. Na przykład na pewno, czy nalewka z bursztynu pomaga łagodzić dolegliwości migrenowe, ale od ponad dwustu lat w razie bólu głowy nacierano nią skronie. Najpopularniejsza wiśniówka jest uważana za dobry środek na bezsenność. W przeszłości długie biesiady nie obywały się bez orzechówki, która łagodzi dolegliwości gastryczne. Nalewka z borówek była stosowana, na przykład przez mnichów, jako środek wspomagający przy leczeniu cukrzycy. Z kolei jałowcówka jest uznawana za dobry lek na przeziębienie. Na zapalenie zatok od wieków stosuje się miętówkę, na kaszel – nalewkę z pędów sosny, na reumatyzm – imbirówkę, a na nadciśnienie – głogówkę.
WSTĘP WOLNY!
Więcej informacji:
fundacja.atoli@gmail.com
tel.: 535 365 615
Projekt realizowany dzięki wsparciu miasta Lublin.
