Na Słomianym Rynku – V Spotkania w Kulturze Słowian

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie „Na Słomianym Rynku – V Spotkania w Kulturze Słowian”. Odbędzie się ono 3.09.2018 roku w godz. 13:00 – 18:00 na Słomianym Rynku w Lublinie (plac zieleni między ul. Kalinowszczyzna i Towarowa).

W ten niezwykły dzień na Słomianym Rynku można będzie poznać bliżej świat dawnych Słowian, takich samych jak ci, którzy żyli na wzgórzach Grodzisko i Czwartek ponad tysiąc lat temu i którzy rozpoczęli osadnictwo w miejscu zwanym potem Lublinem.

Dzięki fascynującym odkryciom archeologii doświadczalnej poznamy tajniki kuchni słowiańskiej i spróbujemy jej specjałów. Poznamy pradawne zioła, kosmetyki. Zgłębimy arkana tłoczenia olejów i stosowania smarowideł. Zobaczymy taż starożytne tkaczki, sposoby wyrobów filcowej biżuterii, poznamy najstarsze metody lepienia garnków i produkcji dziekciu. Będziemy mieli okazję poznać uzbrojenie i wyposażenie wojów z X-XIII wieku. Zobaczymy jak dawniej wyrabiano kolczugi i hełmy. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z mini katapulty, kuszy czy łuku. W międzyczasie wszyscy dorośli i dzieci będą mogli zapoznać się z pierwszymi grami i zabawkami naszych przodków oraz nauczyć się kilku starodawnych tańców.
Całości towarzyszyć będzie muzyka, pieśni i dźwięki prawie zapomnianych już instrumentów.

Program:
13:00-18:00
pokazy i warsztaty archeologiczne
– kuchnia słowiańska
– zielarstwo i kosmetyka

– oleje i smarowidła
– garncarstwo i dziegieć
– tkactwo
– łucznictwo, kusza i katapulta
– opancerzenie i uzbrojenie słowiańskiego woja
– walki słowiańskich wojów
– pierwsze gry i zabawki dla dzieci i dorosłych
– tańce dawne

– płatnerstwo (wyrób kolczug i hełmów)


WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY

Więcej: fundacja.atoli@gmail.com lub 506536747
http://www.facebook.com/fundacjaatoli

Organizatorem jest Fundacja Atoli we współpracy z Radą Dzielnicy Kalinowszczyzna, Klubem Osiedlowym ODEON, PSM „Kolejarz” oraz Fundacją tanTHEO.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.